Morava

        Morava. Královna moravských řek. Tvoří hydrologickou osu země, která po ní dostala jméno.

        Pojmenování patří mezi nejstarší středoevropské názvy vodstev s původním významem „voda“, „močál“. Řeku pojmenovalo už předkeltské obyvatelstvo. Jméno je známo také z antických pramenů. K základu „mar-“ byla v germánském prostředí připojena druhá část „ahwa“ (ve smyslu voda, řeka), z níž se ve slovanských názvech vyvinula „-ava“.

        Pramení na krásném místě u Králického Sněžníku. Hned padá velkým žlebem prudce dolů, nabírá postupně vodu z potoků a pokračuje krásně hravě až k Hornomoravskému úvalu, kde začíná meandrovat. Mění se řeku se solidní mocností, v Olomouci mi vždycky v dětství přišla velká „tak akorát“. O pár desítek kilometrů dál se začíná měnit na velký tok. Aby taky ne, nakonec – stahuje vodu ze čtvrtiny území ČR. Okolo Uherského Hradiště je to už masa vody, která se tak nějak líně valí k hranicím a pak dál až do Dunaje…

        V horách tvoří krátký úsek historické zemské hranice Moravy a Čech, na jihu pak hranici mezi Českem a Slovenskem, po soutoku s Dyjí na trojmezí až po ústí do Dunaje u Děvína ještě rozděluje Rakousko a Slovensko.

        S řekou je už sto let spojený Baťův kanál. V roce 2021 jsme si u Starého Města na několik dní půjčili loď a kombinovaným průjezdem kanálů a přímo po řece jsme se dostali až skoro do Strážnice a na druhou stranu na sever do Otrokovic. V úžasu jsem projížděl úsek nad Uherským Ostrohem, který je z pevniny zarostlý a nedostupný a kde může v březích člověk ještě zahlédnout hnízda břehulí.

        Zajímavostí je, že je jednou z nejvíc regulovaných řek, přičemž na ní není ani jedna přehrada. A její sláva je i mezinárodní – bylo po ní pojmenováno údolí na povrchu Marsu (kdo nevěří, ať si klikne sem).

 

Den první – Králický Sněžník-Dolní Morava

Den druhý – Červený Potok-Hanušovice-Nový Hrad

Den třetí – Bohdíkov-Ruda nad Moravou-Bludov

Den čtvrtý – Postřelmov-Leština-Třeština-Moravičany

Den pátý – Litovelské Pomoraví-Litovel

Den šestý – Chomoutov-Olomouc-Bolelouc

Den sedmý – Tovačov-soutok Moravy a Bečvy-Troubky-Kojetín

Den osmý – Kroměříž-Kvasice

Den devátý – Otrokovice-Napajedla-Uherské Hradiště

Den desátý – Kostelany nad Moravou-Uherský Ostroh-Veselí nad Moravou

Den jedenáctý – Váté písky-Rohatec-rozhledna Skalica

Den dvanáctý – Hodonín

Den třináctý – Hodonín-Lanžhot

Den čtrnáctý (nebo šestnáctý?) – Lanžhot-soutok Moravy a Dyje

 

Záznam trasy: