Rokytná

        Než se vydám na cestu kolem řeky, je pro mě vždy dobré vědět, do čeho to vlastně jdu…

        Rokytná. Neboli „voda, řeka tekoucí v rokytí“. Přídavné jméno je odvozené od rokyta, staroslovanského slova pro druh vrby. Podle Ivana Lutterera (kniha Zeměpisná jména Československa) jde o častý základ názvů vodních toků, který se vyskytuje u všech Slovanů (např. Rokytník, Rokytno, Rokytovec, Rakitnica, Rakitovac apod.). Podle odvozeniny od vrby tak znamená Rokytná totéž co Vrbná a Rokytnice totéž co Vrbnice… Baví mě, jak se před člověkem otevře celý příběh, když se pídí po významu nějakého slova.

        Délka celého toku činí necelých 90 kilometrů, já si ji různým obcházením ještě prodloužím, ale nevidím to na víc než 100 kilometrů. Uvidíme, co mi na konci ukáže Stopař na mapách.cz a jakých překvapení se dočkám. Dočetl jsem se, že pramen jihozápadně od Třebíče leží v nadmořské výšce 580 metrů, zatímco soutok s Jihlavou u Ivančic má nadmořskou výšku 201 metrů, takže si budu v klidu během týdne chůzí klesat o nějakých 380 metrů. Tolik encyklopedické informace.

        Na trase se střídají obydlená místa a kulturní krajina (první třetina a oblast kolem Moravského Krumlova) a přírodě ponechaná část, kde Rokytná krásně meandruje (od Jaroměřic prakticky po Krumlov a pak nad Krumlovem až k soutoku s Jihlavou). Výhodou je, že značené cesty vedou většinou přímo podél řeky, jen si budu muset dávat (podle popisů zážitků poutníků přede mnou) pozor na kluzké lávky a klouzavý terén. Snad se už počasí vybouřilo a příští týden bude ve znamení klidu a míru.

        Pracovní povinnosti mi nedovolí mít čas se na cestu těšit, o to víc vydechnu, až budu o víkendu konečně stát u pramene. Buďte u toho se mnou!

 

Den první – pramen-Rokytnice nad Rokytnou-Kojetice

Den druhý – Šebkovice-Jaroměřice nad Rokytnou-Příštpo

Den třetí – Biskupice-Tavíkovice-Tulešice

Den čtvrtý – Rybníky-Moravský Krumlov-Rokytná-Ivančice (soutok s Jihlavou)

 

Záznam trasy: